Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přeshraniční režim DPH pro malé podniky v EU („režim SME“) od 1. 1. 2025

Přeshraniční režim pro malé podniky

Změnou Směrnice o DPH1 se od 1. 1. 2025 v celé Evropské unii (dále také „EU“) mění pravidla pro uplatňování osvobození od daně v rámci zvláštního režimu DPH pro malé podniky.  Nově se zavádí přeshraniční režim pro malé podniky, dále též zkráceně označovaný jako „režim SME“ (označení je odvozeno z anglického názvu „special scheme for small enterprises“), který umožňuje osobám povinným k dani využívat osvobození od DPH v režimu pro malé podniky i v jiném členském státě EU.  V zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění účinném od 1. ledna 2025 (dále jen „zákon o DPH“), je přeshraniční režim pro malé podniky upraven zejména v ustanoveních § 50 a § 109bb až § 109bu.

Dosavadní zvláštní režim DPH pro malé podniky umožňoval osobě povinné k dani s obratem do stanoveného limitu využívat osvobození od DPH v režimu pro malé podniky jen v členském státě, kde se nachází její sídlo, tj. jen ve státě jejího usazení. V České republice toto osvobození využívá osoba povinná k dani s obratem do 2 mil. Kč, která není plátcem. Nově zavedený přeshraniční režim pro malé podniky umožňuje osobám povinným k dani usazeným v EU toto osvobození od DPH využívat i na území jiného členského státu EU, pokud tento stát na svém území takovéto osvobození zavedl. Některé státy však mohou mít nastaveny další podmínky pro využívání režimu SME, nebo ho vůbec na svém území nezavedly (příkladem je Španělsko, které režim pro malé podniky nemá). Proto je vždy nutné sledovat podmínky pro využíváni režimu SME v jednotlivých státech EU.

Zavedení přeshraničního režimu pro malé podniky povede k narovnání podmínek (tj. odstranění nerovných podmínek) pro dodání zboží a poskytnutí služeb napříč všemi státy EU. Před jeho zavedením totiž malé podniky na území jiného členského státu nemohly využívat přeshraniční osvobození pro malé podniky. Nová úprava zároveň podnikatelům přináší zjednodušení administrativy, protože registrace do tohoto režimu pro jiný členský stát a plnění souvisejících povinností až na výjimky probíhá výhradně v členském státě usazení, tj. bez nutnosti se registrovat v jiném členském státě.

Dodání zboží a poskytnutí služeb v režimu pro malé podniky jsou osvobozená od daně bez nároku na odpočet. U zboží a služeb pořizovaných jako vstupy pro plnění uskutečňovaná v tomto režimu proto není možné uplatnit odpočet DPH na vstupu (osoba poskytující tato plnění totiž může být v zemi usazení, případně v některém jiném členském státě, plátcem DPH).

Informace k uplatňování přeshraničního režimu pro malé podniky pro veřejnost

Doporučujeme průběžně sledovat i sekci nazvanou „Aktuality“.

V souvislosti se zavedením přeshraničního režimu pro malé podniky byla pro dotazy daňové veřejnosti zřízena e-mailová adresa:

SME@fs.gov.cz

Pro dotazy k režimu SME je možné využít i kontaktní e-mail podatelny Generálního finančního ředitelství: podatelna@fs.gov.cz; (v tom případě je nutná specifikace dotazu v předmětu e-mailu: „Režim SME – oblast DPH“).

Dotazy týkající se průběhu konkrétního řízení v rámci přeshraničního režimu pro malé podniky je nutno směřovat na svého místně příslušného správce daně. Kontakty na jednotlivé správce daně jsou k dispozici na stránkách Finanční správy ČR (Kontakty | Finanční správa).

K problematice režimu pro malé podniky jsou na stránkách Evropské komise zveřejněny:

Vysvětlivky – Změny DPH v Evropské unii, pokud jde o zvláštní režim pro malé podniky
Příručka k režimu pro malé podniky

 


1 Směrnice Rady (EU) 2020/285 ze dne 18. února 2020, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o zvláštní režim pro malé podniky, a nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o správní spolupráci a výměnu informací za účelem sledování správného uplatňování zvláštního režimu pro malé podniky.