Povinnosti v přeshraničním režimu pro malé podniky
Osoba registrovaná do přeshraničního režimu pro malé podniky má povinnost podávat ve svém státě usazení:
- Oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí v přeshraničním režimu DPH pro malé podniky (SME).
- Oznámení o překročení prahové hodnoty obratu v EU (SME).
Obě oznámení se podávají elektronicky prostřednictvím Daňové informační schránky (DIS+) nebo prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (tzv. „EPO“) na portálu Moje daně (www.mojedane.cz). A pro obě podání platí, že je není možné učinit způsobem vyžadujícím dodatečné potvrzení, tj. s využitím tzv. e-tiskopisu. Lhůty, ve kterých je třeba je podat, jsou uvedeny ke každému z nich níže.
Aby bylo podání účinné, musí být učiněno předepsaným způsobem a ve stanoveném formátu a struktuře. Toho lze dosáhnout využitím DIS+ nebo aplikace EPO. Podání není možné učinit jinou formou – např. prostřednictvím datové schránky.
1. Oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí
Oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí je vždy nutné podat do konce měsíce následujícího po skončení kalendářního čtvrtletí. Pro první čtvrtletí roku je lhůta pro podání do 30. 4., pro druhé čtvrtletí do 31. 7., pro třetí čtvrtletí do 31. 10. a pro čtvrté čtvrtletí do 31. 1. následujícího kalendářního roku, bez ohledu na to, zda se jedná o víkend nebo svátek. Povinnost podat oznámení vzniká, i když za příslušné kalendářní čtvrtletí k žádnému dodání zboží nebo poskytnutí služby nedošlo.
V oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí je nutno uvést údaje o obratech za všechny členské státy (tj. i za členské státy, ve kterých osoba povinná k dani není do přeshraničního režimu pro malé podniky registrována), včetně České republiky. Pro zahrnutí uskutečněných plnění do obratu příslušného členského státu je rozhodující místo plnění. U členských států, ve kterých je osoba povinná k dani registrována do tohoto režimu a které uplatňují obraty za „odvětví,“ je nutné uvést nejen výši obratu za stát celkem, ale i hodnotu obratu za jednotlivá „odvětví.“ Pokud nebylo za dané čtvrtletí v členském státě uskutečněno žádné plnění, bude jako výše obratu uvedena hodnota „0“.
Formulář oznámení se v DIS+ i v aplikaci EPO přizpůsobí registračnímu záznamu osoby povinné k dani tak, že jí budou zobrazeny pro vyplnění i řádky pro údaje odpovídající těmto speciálním požadavkům některých členských států osvobození.
Obecné informace o režimu pro malé podniky a informace o členských státech, které vyžadují uvedení obratu za „odvětví“, lze zjistit na webových stránkách příslušného členského státu nebo na níže uvedených webových stránkách Evropské unie:
VAT rules for small enterprises – SME scheme - European Commission (europa.eu)
Taxes in Europe Database v4 – SME National Sectoral thresholds search
První čtvrtletní oznámení o výši obratů podávané po zaregistrování do přeshraničního režimu pro malé podniky
Účelem pravidelně podávaných oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí v přeshraničním režimu pro malé podniky je poskytovat údaje o obratu umožňující sledovat výši obratu od začátku kalendářního roku (roční obrat). Proto je potřeba v prvním čtvrtletním oznámení podávaném za kalendářní čtvrtletí zohlednit údaje o obratech již uvedené v přihlášce k registraci (v té se uvádí údaje o obratu od začátku roku do dne jejího podání). Za tím účelem se rozlišují dvě situace:
- V případě, že k registraci do přeshraničního režimu pro malé podniky došlo v kalendářním čtvrtletí, ve kterém byla přihláška k registraci podána, v prvním čtvrtletním oznámení po registraci se nezahrnuje obrat dosažený v období od 1. dne čtvrtletí do data podání přihlášky k registraci do tohoto režimu, který byl již uvedený v přihlášce.
Příklad:
Přihláška k registraci do režimu SME byla podána 14. 4., osoba povinná k dani byla zaregistrována do režimu dne 11. 5. V přihlášce jsou uvedeny údaje o obratech za období od 1. 1. do 14. 4. Své první oznámení o obratech v režimu SME podává osoba povinná k dani za druhé čtvrtletí (4.–6. měsíc), do obratu za toto období se v oznámení nezapočítává obrat uvedený v přihlášce za období od 1. 4. do 14. 4. - Pokud naopak k registraci do přeshraničního režimu pro malé podniky došlo v kalendářním čtvrtletí pozdějším, než ve kterém byla podána přihláška, do prvního čtvrtletního oznámení po registraci je třeba započítat i údaje o dosažených obratech za období od data podání přihlášky do konce kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, za které se toto oznámení podává.
Příklad:
Přihláška k registraci byla podána 4. 3., osoba povinná k dani byla do režimu zaregistrovaná 11. 4. V registrační přihlášce jsou uvedeny údaje o obratech za období od 1. 1. do 4. 3. První oznámení o obratech za kalendářní čtvrtletí podává osoba povinná k dani za druhé čtvrtletí (4.–6. měsíc). Proto je třeba v tomto prvním čtvrtletním oznámení připočíst i obrat za období od 4.3. do 31.3., který nebyl v přihlášce zahrnutý.
Oprava údajů o obratech
Pokud osoba povinná k dani zjistí, že v oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí uvedla nesprávné údaje, musí bezodkladně podat následné oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí. O následné oznámení se jedná vždy, když je za účelem opravy dříve uvedených údajů podávána nová verze oznámení, a to bez ohledu na skutečnost, jestli už uplynula lhůta pro podání či nikoliv. V následném oznámení je třeba znovu uvést všechny údaje uváděné v řádném čtvrtletním oznámení, tj. včetně těch, které opravovány nejsou.
Pozor na vady podání
Speciálně pro oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí je v zákoně o DPH stanoveno, že jeho podání je neúčinné, pokud obsahuje jakékoliv vady podání, pro které není způsobilé k projednání. Takovou vadou je vedle nesprávného způsobu podání nebo nedodržení stanoveného formátu a struktury například podání neoprávněnou osobou. Osobám povinným k dani proto doporučujeme, aby si před tím, než začnou oznámení o výši obratů za čtvrtletí podávat, zkontrolovaly případně udělená pověření nebo plné moci pro zastupování.
2. Oznámení o překročení prahové hodnoty obratu v EU v přeshraničním režimu DPH pro malé podniky (SME)
Při překročení prahové hodnoty obratu v Evropské unii (100.000 EUR) ztrácí osoba povinná k dani způsobilost využívat osvobození od DPH v přeshraničním režimu pro malé podniky. Osoba zaregistrovaná do přeshraničního režimu pro malé podniky je proto povinna podat oznámení o překročení prahové hodnoty v EU. Lhůta pro jeho podání je 15 pracovních dnů ode dne překročení této částky.
Při překročení výše uvedeného limitu přestává být osoba povinná k dani způsobilá využívat osvobození od DPH v přeshraničním režimu pro malé podniky v den následující po tomto překročení. Od tohoto dne tedy už v jiném členském státě osvobození od DPH využívat nemůže a registrace do přeshraničního režimu pro malé podniky jí bude zrušena. Na vnitrostátní využívání osvobození pro malé podniky v České republice nemá překročení limitu pro obrat v EU vliv. Pokud tedy využívala osvobození pro malé podniky i v České republice a tuzemským obratem vnitrostátní limit podle ZDPH (2.000.000 Kč) nepřekročila. V České republice jí povinnost registrovat se jako plátce DPH nevzniká.
V oznámení o překročení obratu v EU osoba povinná k dani uvede datum překročení prahové hodnoty obratu v Evropské unii. Jinak se při vyplňování údajů o dosažených obratech v jednotlivých členských státech a jejich opravě postupuje obdobně jako při vyplňování oznámení o výši obratů za kalendářní čtvrtletí jen s tím rozdílem, že nejsou uváděny údaje za celé čtvrtletí, ale pouze do data překročení prahové hodnoty obratu v EU.
Příklad:
Osoba registrovaná do přeshraničního režimu pro malé podniky od 15. 3. zjistí, že dne 15. 5. překročila prahovou hodnotu obratu v EU. Do 15 pracovních dnů, tj. do 4. 4., je povinna podat oznámení o jejím překročení. Do tohoto oznámení uvede datum překročení prahové hodnoty obratu v EU a údaje o výši obratů za jednotlivé členské státy od 1. 4. do 15. 5. včetně.