One Stop Shop (OSS)
Zvláštní režim jednoho správního místa
Kdo může využít OSS?
- prodejci zboží na dálku (e-shopy) zákazníkům do EU
- poskytovatelé služeb zákazníkům v EU
- provozovatel elektronického rozhraní (digitální platforma)
K čemu slouží OSS?
OSS slouží pouze k odvodu DPH v ČR u vybraných plnění, která jsou poskytována přeshraničně koncovým spotřebitelům (B2C) do jiných států EU a u kterých vzniká dodavateli povinnost odvodu DPH v členském státě spotřebitele (členský stát spotřeby). Dodavatel (uživatel OSS) se registruje do režimu OSS a odvádí DPH pouze v jednom členském státě EU (tedy v ČR), ačkoliv se jedná o přeshraniční plnění v EU.
3 režimy v OSS:
- režim Evropské unie (režim EU) – pro osoby se sídlem v ČR, nebo pro osoby s provozovnou v ČR, pokud májí sídlo mimo EU, nebo pro osoby se sídlem nebo provozovnou mimo EU, pokud je zahájena přeprava nebo odeslání zboží v tuzemsku
- dovozní režim – pro osoby se sídlem v ČR, nebo pro osoby s provozovnou v ČR, pokud mají sídlo mimo EU, nebo pro osoby se sídlem nebo provozovnou mimo EU zastoupené zprostředkovatelem
- režim mimo Evropskou unii (režim mimo EU) – pro osoby se sídlem nebo provozovnou mimo EU
U jakých plnění je možné odvádět DPH přes OSS?
- přeshraniční prodej zboží na dálku mezi členskými státy EU - dříve zasílání zboží (režim EU)
- poskytnutí služby poskytovatelem v EU osobě nepovinné k dani (koncovému spotřebiteli) v EU (režim EU)
- dodání zboží, které usnadňuje provozovatel elektronického rozhraní (digitální platforma) v rámci jednoho členského státu (režim EU)
- prodej dovezeného zboží do 150 EUR na dálku z třetí země přímo koncovému spotřebiteli v EU (dovozní režim)
- poskytnutí služby poskytovatelem mimo EU osobě nepovinné k dani (koncovému spotřebiteli) v EU (režim mimo EU)
Je použití odvodu DPH přes OSS povinné?
- Použití zvláštního režimu jednoho správního místa (OSS) není povinné, ale výrazně zjednodušuje uživatelům odvod DPH u vybraných plnění, u nichž má být DPH vybraná v jiném členském státě EU.
- Zpravidla pokud osoba nevyužije OSS, vzniká jí u vybraných plnění povinnost registrace a odvodu DPH v každém členském státě spotřeby, kde je dodáno zboží nebo poskytnuta služba; nebo v případě prodeje dovezeného zboží do 150 EUR na dálku vzniká povinnost odvodu DPH při dovozu zboží obvykle zákazníkovi.
Kdo je správcem daně OSS?
Správcem daně zvláštního režimu jednoho správního místa je Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště pro Brno I.
Správcem daně je i daňová správa v jiném členském státě, pokud tuzemský plátce nebo identifikovaná osoba odvádí prostřednictvím OSS DPH do jiného členského státu. Detailnější informace k procesním postupům naleznete na Odvod DPH prostřednictvím OSS do jiného členského státu (komunikace/platba/sankce).
V případě technických problémů týkajících se elektronického portálu OSS využijte kontaktní formulář technické podpory: https://epodpora.mfcr.cz/cs/kontaktni-formular.
Režim jednoho správního místa a tuzemské daňové přiznání k DPH:
Upozorňujeme daňové subjekty, že vybraná plnění, která jsou přiznávána v režimu jednoho správního místa (One Stop Shop/OSS a také Import One Stop Shop/IOSS) a souvisejícím daňovém přiznání k tomuto režimu, se zároveň vykazují i jako souhrnný údaj základu daně na řádku č. 24 tuzemského daňového přiznání k DPH (viz Pokyny k vyplnění Daňového přiznání k DPH / řádek č. 24).
Pozn. č. 1: Vykazování údajů režimu jednoho správního místa na řádku č. 26 tuzemského daňového přiznání k DPH bylo ukončeno s novelou zákona č. 235/2004 Sb., o DPH, ve znění účinném od 1. 10. 2021 (novela zákonem č. 355/2021 Sb.).
Pozn. č. 2: Daňový subjekt, který není registrován v OSS režimu a který přiznává DPH z vybraného uskutečněného plnění prostřednictvím daňového přiznání podaného přímo v jiném členském státě, také vykazuje toto plnění jako souhrnný údaj základu daně na řádku č. 24 tuzemského daňového přiznání k DPH.