Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Registrace do přeshraničního režimu SME pro jiný členský stát

Osobu povinnou k dani se sídlem v České republice lze zaregistrovat do přeshraničního režimu pro malé podniky pro jiný členský stát jen na základě předem podané přihlášky k registraci v tuzemsku. Přihláška se podává u místně příslušného správce daně pro správu DPH.

Přihlášku lze podat výhradně elektronicky prostřednictvím Daňové informační schránky (DIS+) nebo prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (tzv. „EPO“) na portálu Moje daně (www.mojedane.cz). Přihlášku ale nelze podat způsobem vyžadujícím dodatečné potvrzení, tj. s využitím tzv. e-tiskopisu.

Aby bylo podání přihlášky účinné, musí být podána předepsaným způsobem a ve stanoveném formátu a struktuře. Přihláška podaná jiným než předepsaným způsobem, tj. např. e-mailem, datovou schránkou nebo přes EPO způsobem vyžadujícím dodatečné potvrzení, je neúčinná.

V přihlášce k registraci musí osoba povinná k dani uvést zejména:

  • název / jméno, adresu sídla,
  • všechny obory ekonomické činnosti, které v rámci ekonomické činnosti vykonává,
  • státy EU, ve kterých lze využívat osvobození od DPH v přeshraničním režimu pro malé podniky a pro které požaduje registraci do tohoto režimu,
  • údaje o obratu dosaženém v každém členském státě EU (i v členském státě, kde se nechce do přeshraničního režimu pro malé podniky registrovat, včetně České republiky) za běžný a za minulý rok; pokud v daném členském státě a roce neuskutečnila žádné plnění, musí uvést hodnotu „0“,
  • pro členské státy, ve kterých chce využívat přeshraniční režim pro malé podniky a které to vyžadují, musí uvést údaje o obratu za předminulý rok anebo za „odvětví“.

Výpočet obratu se v jednotlivých členských státech řídí vnitrostátní právní úpravou nastavenou v mezích stanovených Směrnicí o DPH. V České republice se výše obratu určí podle zákona o DPH. Obrat v EU je součtem obratů dosažených v jednotlivých členských státech.

Jak je uvedeno výše, některé členské státy vyžadují i další údaje než jen obrat za běžný a minulý rok. Proto se elektronický formulář přihlášky k registraci do režimu pro malé podniky v EPO a v DIS+ při vyplňování přizpůsobí nabídkou řádků podle požadavků členských států, ve kterých se chce osoba povinná k dani registrovat do přeshraničního režimu pro malé podniky, aby bylo možno potřebné údaje uvést.

Do přeshraničního režimu pro malé podniky může být zaregistrována jen osoba povinná k dani, která splňuje podmínky využití režimu:

  1. její obrat v EU nesmí překročit limit 100.000 EUR,
  2. její obrat v členském státě, ve kterém chce využívat osvobození od DPH v přeshraničním režimu pro malé podniky, nesmí v běžném ani bezprostředně předcházejícím roce překročit hodnotu stanovenou tímto členským státem; v některých členských státech musí být splněny i podmínky týkající se obratu za předminulý rok anebo za vymezená „odvětví“. Co se v daném členském státě považuje pro účely přeshraničního režimu pro malé podniky za „odvětví“, je dáno předpisy daného státu. Nejčastěji se rozlišují dvě „odvětví“ – prvním je dodání zboží a druhým je poskytnutí služeb.

Překážkou pro registraci do přeshraničního režimu pro malé podniky pro jiný členský stát není, když je osoba povinná k dani v České republice plátcem DPH. Nevadí ani její registrace do režimu OSS-EU nebo skutečnost, že je identifikovanou osobou. Osoba povinná k dani registrovaná do dovozního režimu v rámci zvláštního režimu jednoho správního místa, ale přeshraniční režim pro malé podniky využívat nemůže. Stejně tak tento režim nemůže využít skupina nebo člen skupiny.

Obecné informace o režimu pro malé podniky i požadavky jednotlivých členských států lze zjistit na webových stránkách daňových správ jednotlivých členských států nebo na níže uvedených webových stránkách Evropské unie:

VAT rules for small enterprises – SME scheme - European Commission (europa.eu)
Taxes in Europe Database v4 – SME National Sectoral thresholds search

Jak dlouho trvá registrační řízení
Registrační řízení pro jednotlivý členský stát by nemělo trvat déle než 35 pracovních dnů ode dne podání přihlášky. Pokud se tak nestane, měla by se osoba povinná k dani na konci této lhůty nebo těsně po jejím uplynutí alespoň dozvědět, proč řízení zatím nelze uzavřít.

Rozhodnutí o registraci
Pokud osoba povinná k dani splňuje podmínky posuzované tuzemským správcem daně, ten si pak vyžádá stanovisko každého členského státu EU uvedeného v přihlášce jako členský stát osvobození (tj. stát, ve kterém chce osoba povinná k dani přeshraniční režim pro malé podniky využívat), jestli osoba povinná k dani splňuje i podmínky tohoto státu. Pokud správce daně obdrží kladné stanovisko členského státu osvobození, osobu povinnou k dani do režimu pro tento členský stát zaregistruje. Rozhodnutí o registraci pro členský stát lze za podmínek stanovených zákonem o DPH vydat i na základě tzv. tichého souhlasu členského státu osvobození, když tento stát stanovisko ve stanovené lhůtě tuzemskému správci daně neposkytne a ani nesdělí, že na posouzení potřebuje více času.

Pokud nelze vydat rozhodnutí pro všechny členské státy uvedené v přihlášce současně (některé státy mohou na posouzení potřebovat více času než jiné), pak se na členské státy, které v rozhodnutí o registraci nejsou uvedeny, nahlíží jako na členské státy, o které je registrace rozšiřována. Na běhu lhůt pro rozhodnutí o registraci pro daný členský stát se tím nic nezmění, přihláška k registraci tím také není dotčena. Důsledkem je pouze to, že později správce daně vydá rozhodnutí o změně rozsahu registrace do přeshraničního režimu pro malé podniky pro daný členský stát.

V rozhodnutí o registraci do přeshraničního režimu pro malé podniky správce daně vymezí, pro jaké členské státy je registrace platná. Zároveň tímto rozhodnutím osobě povinné k dani přidělí pro účely přeshraničního režimu pro malé podniky speciální identifikátor, tzv. DEČ SME, jehož součástí je i kód státu usazení, tj. CZ a přípona „-EX“ (např. CZ12345678901-EX). Tento identifikátor se také označuje jako EX ID a osoba povinná k dani ho musí používat (tj. uvádět na jím vystavených dokladech) při uskutečňování plnění v režimu osvobození od DPH pro malé podniky v členských státech, pro které má registraci platnou.

Pokud správce daně státu osvobození sdělí tuzemskému správci daně, že osoba povinná k dani tamější podmínky osvobození nesplňuje, tuzemský správce daně registraci pro tento stát zamítne. Zahraniční správce daně může zamítavé rozhodnutí doručovat prostřednictvím státu usazení. Pokud tedy do tuzemska zamítavé rozhodnutí předá, tuzemský správce daně ho daňovému subjektu doručí.  Způsob doručení svého rozhodnutí volí správce daně státu osvobození v souladu s vnitrostátní legislativou tohoto státu. Opravné prostředky proti zamítavému rozhodnutí správce daně státu osvobození je ale v každém případě nutné uplatnit přímo ve státě osvobození podle tam platných předpisů. Tuzemský správce daně není oprávněn k vyřizování opravných prostředků proti rozhodnutí jiného správce daně a ani je správci daně státu osvobození nepředává.

Příklad:
Pokud osoba povinná k dani usazená v tuzemsku nesplňuje například v Polsku podmínky využití přeshraničního režimu pro malé podniky, vydá polský správce daně zamítavé rozhodnutí a o nesplnění podmínek informuje tuzemského správce daně (zašle mu zamítavé stanovisko). Tuzemský správce daně rozhodne v souladu se stanoviskem polského správce daně tak, že její registraci do tohoto režimu pro Polsko zamítne, protože je stanoviskem polského správce daně vázán. Své rozhodnutí může polský správce daně doručit osobě povinné k dani buď napřímo, nebo prostřednictvím tuzemského správce daně. Opravné prostředky proti rozhodnutí polského správce daně je nutné v každém případě uplatnit napřímo v Polsku podle tam platných předpisů.

Kontakty na správce daně v jednotlivých členských státech pro oblast režimu pro malé podniky naleznete na:

Contact by country – European Commission

Nesprávné údaje v přihlášce
Zjistí-li osoba povinná k dani ještě před vydáním rozhodnutí o registraci do přeshraničního režimu pro malé podniky, že údaje uvedené v podané přihlášce jsou neúplné nebo nesprávné a mohl by tím být ovlivněn výsledek registračního řízení (například uvedla nesprávný údaj o dosaženém obratu), je povinna podat novou přihlášku se správnými údaji. Podáním této nové přihlášky bude zahájeno nové registrační řízení a registrační řízení zahájené na základě dříve podané přihlášky se podle zákona o DPH zastaví. Rozhodnutí o registraci bude vydáno většinou ve lhůtě 35 pracovních dní od podání nové přihlášky.

Po vydání rozhodnutí o registraci a přidělení DEČ SME je nutné oznamovat případné změny v údajích uvedených v přihlášce k registraci podáním Oznámení o změně registračních údajů (elektronický formulář je dostupný na daňovém portále „MOJE Daně“ v DIS+ a v aplikaci EPO: www.mojedane.cz).

Od kdy je možné využívat přeshraniční režim pro malé podniky
Osoba povinná k dani se nestává zaregistrovanou do přeshraničního režimu pro malé podniky pro jiný členský stát rozhodnutím správce daně daného státu osvobození ani jeho souhlasným stanoviskem, ale až rozhodnutím tuzemského správce daně. Osvobození pro malé podniky může v daném členském státě osvobození využívat již v den vydání rozhodnutí o registraci. V tento den bude osobě povinné k dani rozhodnutí i oznámeno, zpravidla vložením do datové schránky nebo zasláním na adresu e-mailu uvedenou v přihlášce k registraci do přeshraničního režimu pro malé podniky pro jiný členský stát.