Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čísla Finanční správy o růstu tržeb se oproti číslům ČSÚ liší, není to překvapivé

8. 2. 2017

Český statický úřad dnes zveřejnil data o růstu tržeb v ubytování, stravování a pohostinství za prosinec 2016. Tento růst představuje podle ČSÚ 15,7 % v porovnání s prosincem 2015.

Bohužel, prozatím nebyla zveřejněna data přímo o velikosti tržeb. Co však také z dat ČSÚ vyčteme, jsou tržby za 4. čtvrtletí 2015. Ty dosáhly výše 37 868 mil. korun. S určitým zjednodušením lze dovodit, že na prosinec 2015 připadá zhruba třetina z uvedené částky z čtvrtletí, tedy přibližně 12,6 mld. korun.

Jak již bylo Ministerstvem financí a Finanční správou prezentováno dříve, tržby zaevidované v systému EET dosáhly za prosinec 2016 výše 19,8 mld. korun. Porovnáme-li hodnotu za prosinec 2015 odvozenou z dat ČSÚ s údaji poskytnutými Finanční správě v rámci EET za prosinec 2016, docházíme k růstu tržeb o 57 %.

Finanční správa však ve svém IT systému eviduje tržby z ubytování, stravování a pohostinství za rok 2015 ve výši cca 130 mld. korun. Měsíčně tedy vychází 10,8 mld. korun. Pokud porovnáme tuto hodnotu z roku 2015 se zaevidovanou hodnotou z EET za prosinec 2016, dosahuje růst 83 %. Tato hodnota je však ve skutečnosti vyšší z důvodu, že v EET se ze zákona neevidují veškeré tržby (například bezhotovostní převody). Tato zjištění prokazuje i veřejně prezentovaná paralelně provedená analýza na vzorku individualizovaných údajů 4 % daňových poplatníků, kde byl zjištěn nárůst ve výši 100 %.

Je tak zřejmé, že údaje ČSÚ a rezortu MF se liší. To však není překvapivé. Statistický systém ČSÚ se může oproti jiným systémům vykazování v mnoha detailech lišit. Notoricky známým příkladem je statistika nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných evidovaných Úřady práce dosáhl v lednu 2017 cca 390 tisíc osob. Výběrové šetření pracovních sil získávaných dotazováním ČSÚ však uvádí o cca 180 tisíc osob méně. Tedy téměř 2x více osob se hlásí jako nezaměstnaní na úřadech práce. Obdobná situace je i zde. A pro státní rozpočet jsou rozhodující ty hodnoty, které jsou vykázány Finanční správě. Vidíme tak, že vyjádření rezortu MF jsou v čase konzistentní.

Tržby vykázané v EET jsou tržby z údajů uvedených na jednotlivých účtenkách a neexistuje v rámci České republiky přesnější systém ani údaj, který by dokázal vyčíslit výši hotovostních tržeb. Tržby přiznané za prosinec 2016 do systému EET jsou přes různé populistické kritiky významně vyšší, než do spuštění EET vykazované.

Podrobně k průzkumu na 1559 subjektech:

Výběr daňových subjektů (1559), u nichž Finanční správa meziročně srovnala tržby, byl proveden výhradně podle dostupnosti srovnatelných dat. Všechny subjekty splňují dvě podmínky: 1) existují u nich údaje za oba dva roky, 2) podnikají pouze v oblasti spadající do první vlny etržeb. Důvodem je to, že údaje za rok 2015 pocházejí z daňových přiznání, ve kterých jsou všechna podnikání příslušného subjektu sečtena, tedy pokud by měl i jiný druh podnikání, tak by bylo porovnání zkreslené. Aby nebyl průzkum zatížen sezónními vlivy, záměrně jsme srovnávali prosinec s prosincem. Počet subjektů, které tyto dvě podmínky během zpracovávání analýzy (leden 2017) splňovaly, je roven číslu 1559.

Přiložené soubory obsahují podrobnou stratifikaci souboru dle obratu a dále specifikaci souboru dle regionů a podskupin NACE.

Přílohy