Kontrolně exekuční akce „Stockholm“ přinesla státu více než 4 miliony korun
V úterý 13. 5. 2025 proběhla v Praze úspěšná kontrolně exekuční akce s názvem „Stockholm“, na které se společně podílely Finanční úřad pro hlavní město Prahu a Celní úřad Praha Ruzyně. V rámci akce bylo zajištěno zboží za více než 4 miliony korun. Jednalo se o zlaté šperky, u kterých nebyla přiznána DPH z realizovaných dovozů, což vedlo ke zkrácení příjmů státního rozpočtu.
Na základě spolupráce s Celním úřadem Praha Ruzyně obdržel Finanční úřad pro hlavní město Prahu informace týkající se dovozu zlatých šperků v deklarované celní hodnotě 160 876 EUR (4 013 050 Kč). Dovozcem byla riziková obchodní korporace, která dovozy do České republiky neuvedla ve svých daňových přiznáních. Proto byly u daného subjektu vydány zajišťovací příkazy na dosud nestanovenou daň z přidané hodnoty (DPH). Exekutoři finančního úřadu poté vydali exekuční příkazy na prodej movitých věcí a celou zásilku zlatých šperků v celní hodnotě přesahující 4 miliony korun přímo na Celním úřadě Praha Ruzyně zabavili.
„Opakovaně se ukazuje, že efektivní spolupráce celních a finančních úřadů je klíčová pro ochranu ekonomických zájmů České republiky a zajištění spravedlivého daňového prostředí. Díky nastaveným opatřením dokážeme cíleně a včas zasahovat proti subjektům, které se snaží vyhýbat daňovým povinnostem v České republice,“ uvedl ředitel Finančního úřadu pro hlavní město Prahu Václav Žemlička.
V případě, že dlužník svůj daňový nedoplatek neuhradí, bude zabavené zboží prodáno v dražbě. Výnosy z dražby se využijí na úhradu jeho daňového dluhu. Zveřejňování informací o ukončených kontrolních akcích tohoto typu má sloužit nejen pro informaci veřejnosti o tom, jak obě instituce chrání finanční prostředky pro řádné fungování státu. Finanční správa i celní správa tím naplňují rovněž určitou preventivní roli v podobě varování pro subjekty, které se v České republice pokoušejí podvodným způsobem vyhýbat daňovým povinnostem.