Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv
Finanční správa ČR informuje veřejnost o další vlně podvodných e-mailových zpráv, které se vydávají za oficiální komunikaci úřadu. Zprávy vyvolávají dojem výzvy k úhradě daně a zneužívají jméno i logo finanční správy.
Typický podvodný e-mail je zasílán z neoficiální adresy, například info@financni-zprava.cz. Vodítkem k odhalení podvodu může být i pravopisná chyba v takové adrese odesílatele. V textu se často vyskytuje nátlaková formulace, která zneužívá snahu poplatníků mít povinnosti vůči státu v pořádku. Cílem podvodníků je získat osobní nebo bankovní údaje občanů, což se stane, pokud kliknou na přiložený podvodný odkaz.
„Finanční správa nikdy nezasílá výzvy k platbě prostřednictvím e-mailu nebo SMS. Pokud poplatník dostane zprávu s požadavkem na platbu, která není z adresy končící @fs.gov.cz, je velmi pravděpodobné, že se jedná o podvod. Naší prioritou je aktivně informovat veřejnost ve snaze předcházet negativním následkům těchto podvodů a chránit tím naše poplatníky,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová.
A jak podvodný e-mail poznat?
- přichází z neoficiální adresy (např. @financni-zprava.cz namísto správné domény @fs.gov.cz)
- v některých případech obsahuje pravopisnou chybu nebo nesrozumitelnou formulaci, jazyková kvalita textu se však oproti minulosti výrazně zlepšuje
- text zprávy vytváří časový tlak (např. lhůta několika dnů) nebo vyhrožuje sankcemi
- údajný dluh může být relativně nevýznamný, aby motivoval k rychlé úhradě bez předchozího ověření důvodu jeho vzniku u správce daně
- obsahuje odkaz na „detaily platby“ – na podobné odkazy nikdy neklikejte, neotvírejte přílohy ani na zprávu neodepisujte
Finanční správa nikdy:
- neposílá výzvy k úhradě daní e-mailem nebo SMS
- nežádá o to, aby poplatníci zadávali bankovní údaje prostřednictvím odkazů
- nekomunikuje pomocí hlasových automatů s požadavky k úhradě
- neposílá přílohy, ve kterých by bylo nutné zadávat citlivé údaje.
Pokud si nejste jistí pravostí zprávy, ověřte si ji u svého správce daně. Vždy využívejte pouze oficiální kontakty uvedené na internetových stránkách finanční správy.
Bezpečnost daňových subjektů je pro nás priorita, a proto výskyt podvodů pečlivě sledujeme. Publikování konkrétních příkladů podvodných e-mailů zvyšuje šanci adekvátně reagovat podle aktuální situace. Vaše opatrnost a schopnost rozeznat podezřelé zprávy hrají zásadní roli v ochraně celé společnosti. Děkujeme za vaši důvěru a zodpovědný přístup.