Paušální daň přilákala na 32 tisíc OSVČ. První záloha je splatná 20. ledna
Finanční správa aktuálně eviduje zhruba 31 900 nových oznámení o vstupu do paušální daně, 850 živnostníků pak oznámilo změnu paušálního pásma. Letos by tak mohlo své odvody vůči státu vyřizovat paušálně okolo 125 tisíc OSVČ, které musí finančnímu úřadu už 20. ledna uhradit první měsíční zálohu. Neméně zpozornět by měli pokračující paušalisté z loňského roku, kteří musí ke stejnému datu navýšit svůj trvalý měsíční příkaz na novou výši paušální zálohy. Ty se zvýšily ve všech třech pásmech.
Většina účastníků paušálního režimu bude i letos platit měsíční zálohy odpovídající prvnímu pásmu, pro ně to tedy znamená nastavit trvalý příkaz z loňských 6 208 Kč na novou částku 7 498 Kč. Ve druhém pásmu činí nová měsíční záloha 16 745 Kč a ve třetím 27 139 Kč. „Přestože v internetovém či mobilním bankovnictví zabere úprava trvalého příkazu několik málo minut, opomenutí navýšit ke 20. lednu měsíční paušální zálohu je každoročně jednou z nejčastějších chyb, se kterými se na finančních úřadech setkáváme. I letos na to samozřejmě budeme živnostníky neformálně upozorňovat, stejně jako jim připomeneme, že mohou své zálohy předplatit na několik měsíců nebo i na celý rok dopředu,“ uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
„
Přestože v internetovém či mobilním bankovnictví zabere úprava trvalého příkazu několik málo minut, opomenutí navýšit ke 20. lednu měsíční paušální zálohu je každoročně jednou z nejčastějších chyb, se kterými se na finančních úřadech setkáváme.
Simona Hornochová
generální ředitelka Finanční správy
Počet OSVČ v paušálním režimu každoročně narůstá. Po spuštění projektu platilo v roce 2021 daň a odvody jednou paušální částkou okolo 65 tisíc živnostníků, v roce 2022 bylo aktivních účastníků paušálního režimu průměrně 80 tisíc a loni už počet paušalistů dosáhl hranice 100 tisíc. V letošním roce vzhledem ke zhruba 31 900 novým oznámením o vstupu odhadujeme, že paušální režim bude během roku průměrně využívat zhruba 125 tisíc živnostníků. Někteří žadatelé o vstup do paušálního režimu totiž byli odmítnuti pro nesplnění základních podmínek, jiní ukončili svou živnost nebo se rozhodli pro tento rok v paušální dani nepokračovat.
Zvyšování záloh v paušálním režimu probíhá každoročně v závislosti na růstu průměrné mzdy. Důvodem je navýšení složek paušální zálohy představujících příspěvky na důchodové a zdravotní pojištění na základě pravidel zakotvených v příslušných zákonech. Více informací k placení paušální daně a bankovní účty finančních úřadů naleznete na webu finanční správy: Jak se platí paušální daň a v jaké výši?