Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Upozornění na podvody s DPH na trhu s masem

22. 1. 2016 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Podle dosavadních kontrolních zjištění Finanční správy se trh s masem z pohledu podvodů na DPH stal značně rizikový. Dosud bylo odhaleno 36 případů podvodného jednání s touto komoditou, přičemž daňový únik se vyšplhal až na 1 mld. korun.

Některými případy se zabývala i Daňová Kobra – například případy s krycími názvy Pribina, Kotel nebo Maso.
http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/fs-financni-sprava-cr/2015-10-01-TK_KOBRA.pdf

Daňové úniky při obchodování s masem a produkty z masa jsou Finanční správou detekovány již od roku 2011. Od té doby dochází k postupnému nárůstu podvodů s touto komoditou. Dosavadní šetření správců daně se týkala 52 tuzemských daňových subjektů, přitom správci zjistili zapojení v podvodných obchodech s masem u dalších 100 daňových subjektů.

Nejen Česká republika, ale všichni členové Visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) mají podobný problém s úniky na DPH při obchodování s masem. Proto v rámci opatření boje s daňovými úniky jsou nyní na úrovni Ministerstva financí vedena intenzivní jednání směřující k zavedení režimu přenesení daňové povinnosti (reverse charge) právě na tuto komoditu. U reverse charge přiznává daň odběratel namísto dodavatele, což eliminuje riziko vzniku podvodu na DPH.

„Letos se zatím podařilo rozšířit reverse charge na dodání nemovitostí a na dodání plynu a elektřiny obchodníkovi, kde jsme se až dosud potýkali s rozsáhlými daňovými podvody. Věřím, že totéž se v brzké době podaří i u masa“, řekl Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.

V této souvislosti proto Finanční správa doporučuje plátcům daně zvýšit pozornost při uzavírání obchodních transakcí s touto komoditou. Daňové úniky se týkají především drůbežího masa a to jak ve formě čerstvé (například kuřecí prsa, kuřecí srdce, játra, žaludky, kuřecí spodní stehna, kuřecí stehenní řízky, celá kuřata, krutí prsní řízky, krutí stehna, kachny, husí stehna), tak i mražené (kuřecí prsa, kuřecí řízky, zmražené kachny, mražené grilované vykostěné kachny). Dále byly zjištěny obchody zasažené podvodem s hovězím a vepřovým masem (například vepřové půlky, vepřové maso – krkovice, plec, kýta; hovězí čtvrtě). Je nezbytné, aby v rámci vyhodnocování svých obchodů důsledně analyzovali možná daňová rizika a přijali taková opatření, aby plnění, která přijímají či uskutečňují, nevedla k jejich případné účasti na daňovém podvodu.

V případě pochybností Finanční správa doporučuje uplatnit zvláštní způsob zajištění daně dle §109a zákona o DPH, kdy namísto dodavatele hradí daň finančnímu úřadu odběratel. Detailní informace o identifikaci takto provedené úhrady daně jsou k dispozici v části 3 Informace GFŘ k institutu ručení, dostupné na webových stránkách Finanční správy http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/Ruceni.pdf