Společně proti daňové kriminalitě
Státní zástupci spolu s finančními a celními úřady a speciálními policejními útvary zdokonalují svoji strategii v boji proti rozsáhlým daňovým únikům a podvodům. Společná porada všech složek, které se na odhalování a potírání daňové kriminality podílejí, se konala na popud nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana 23. a 24. června 2014 ve vzdělávacím středisku u Luhačovické přehrady.
Další fotografie ve fotogalerii
Video ze společné tiskové konference
Jde o další krok, kterým vstupuje do života nově vzniklá síť státních zástupců–specialistů na daňovou kriminalitu. Specializovaní žalobci budou působit napříč celou republikou, u každého krajského a vrchního státního zastupitelství.
Na daňové delikty se justice a státní správa zaměřuje dlouhodobě. Počet vyšetřovaných trestních případů v posledních letech stoupá (2011: 853, 2012: 847, 2013: 917). Na jejich odhalování se zaměřuje hned několik institucí: Finanční správa ČR, Celní správa ČR, Finanční analytický útvar působící pod Ministerstvem financí ČR, a pokud jde o podezření z trestného činu, vstupují do hry Policie ČR (specializovaný Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) a státní zástupci. Nově pak také tým tzv. daňové Kobry ustavený díky spolupráci rezortu financí a vnitra.
Státní zástupci teď chtějí boj proti daňovým deliktům po celé republice lépe zkoordinovat, tak aby si všechny zúčastněné složky mohly rychleji a kvalitněji mezi sebou vyměňovat informace a dokázaly pružněji zasáhnout. Efektivnější spolupráce by měla umožnit dopátrat se vrcholu daňových podvodů. "Cílem není sbírat bílé koně, ale dostat se k organizátorům trestné činnosti," shrnuje účel koordinovaného boje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a zdůrazňuje také důležitost neformálních kontaktů mezi žalobci a úředníky. V každém regionu tak začnou fungovat týmy státních zástupců, policistů, finančních úředníků a celníků, kteří se mezi sebou znají a dokážou velmi rychle zasáhnout.
Výměna zkušeností by měla odstranit komunikační zádrhele. Právě pružná reakce úřadů dokáže zabránit nekalým transakcím a zachránit pro státní rozpočet často mnohamilionové částky. "Každá složka státní správy nebo justice má své vlastní nástroje. Pokud navzájem pochopíme naše možnosti a budeme je používat nikoliv odděleně, ale v kombinaci, budeme schopni dosáhnout mnohem lepších výsledků," slibuje si od těsnější spolupráce náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simona Hornochová.
Na společném dvoudenním semináři se tak žalobci a úředníci finanční a celní správy navzájem seznamovali, kam sahají jejich pravomoci a jak mohou v jistých případech reagovat například zablokováním podezřelých peněžních převodů. Experti z Nejvyššího státního zastupitelství informovali třeba o možnostech využití právní pomoci ze zahraničí, na konkrétních případech přiblížili problematiku karuselových podvodů.