Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zdaňování výher z hazardních her

1. 4. 2025

Od 1. ledna 2024 došlo k výraznému snížení limitu osvobození ostatních příjmů dosažených v souvislosti s výhrami z hazardních her od daně z příjmů. Problematika se týká hazardních her, které zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále „ZDP“) definuje v § 10 odst. 1 písm. h) v bodech 1 až 6 jako jednotlivé druhy příjmů takto:

  1. loterie a tomboly,
  2. kursové sázky a totalizátorové hry,
  3. technické hry,
  4. živé hry s výjimkou turnaje živé hry,
  5. turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu a
  6. jiné hazardní hry než hazardní hry podle bodů 1 až 5.

Nově je roční limit pro osvobození od daně u jednotlivého typu her snížený z původního 1 000 000 Kč na 50 000 Kč [§ 10 odst. 3 písm. a) a b) ZDP]).

Z důvodové zprávy k zákonu č. 349/2023 Sb., o změně některých zákonů v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů vyplývá, že v odst. 1 je vymezený výčet jednotlivých druhů ostatních příjmů s tím, že každý pododstavec a bod představuje jednotlivý druh příjmu.

V souvislosti s touto změnou uvádíme odpovědi na nejčastější dotazy:

  1. Jakým způsobem se po novele zákona o daních z příjmů od ledna 2024 zdaňují výhry z hazardních her?

    Při zdanění výher z hazardních her i jejich posouzení z hlediska případného osvobození od daně z příjmů fyzických osob je nutné vycházet z jejich rozdělení podle jednotlivého druhu příjmu v rámci ostatních příjmů v § 10 odst. 1 písm. h) bod 1 až 6 ZDP (viz výše).

    Výhry z loterií a tombol [§ 10 odst. 1 písm. h) bod 1 ZDP], přesahuje-li jednotlivá výhra částku 50 000 Kč, se zdaní rovnou při vyplacení srážkovou daní [§ 10 odst. 3 písm. a) ZDP] a výherce nemusí daňové přiznání podávat, resp. nemusí tento příjem ve svém přiznání uvádět – daň odvádí plátce daně. Zahrne-li veškeré tyto výhry do daňového přiznání, započte se daň sražená z těchto příjmů na jeho daň (podle § 36 odst. 6 ZDP).

    Pokud plynou příjmy z loterie a tombol ze zdrojů v zahraničí, je základem daně (dílčím základem daně podle § 10 ZDP) příjem nesnížený o výdaje (srážková daň se neuplatní). Jak vyplývá z § 10 odst. 10 ZDP, poplatník může tyto příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí zahrnout do samostatného základu daně zdaňovaného podle § 16a ZDP sazbou daně 15 %.

    Výhry z ostatních hazardních her (§ 10 odst. 1 písm. h) bod 2 až 6 ZDP – kursové sázky a totalizátorové hry, technické hry, živé hry s výjimkou turnaje živé hry, turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu, jiné hazardní hry než vyjmenované) podléhají zdanění v případě, že rozdíl mezi úhrnem výher a vkladů (sázek) ve zdaňovacím období přesahuje 50 000 Kč [§ 10 odst. 3 písm. b) ZDP]. Tyto příjmy musí poplatník přiznat prostřednictvím daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

    Poplatník s příjmy z ostatních hazardních her postupuje tak, že provede test vkladů a výher za celé zdaňovací období (jednotlivé vklady a výhry se tedy vzájemně „nepárují“, testuje se součet částek vynaložených a přijatých během zdaňovacího období). Pokud rozdíl mezi výhrami a vklady v daném zdaňovacím období přesáhne 50 000 Kč, podléhá tato částka zdanění. Výdajem může být pouze vklad do hazardní hry a pokud jsou výdaje vyšší než příjmy spojené s hazardní hrou, k rozdílu se nepřihlíží. Nelze tedy daňovou ztrátu například z kursové sázky kompenzovat s příjmem z technické hry (viz § 10 odst. 4 - jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší, k rozdílu se nepřihlíží).

  2. Kde, resp. jakým způsobem lze získat informace nezbytné ke stanovení základu daně z výher?

    Podle § 17g zákona č. 186/2016 o hazardních hrách (dále „zákon o hazardních hrách“) je provozovatel hazardní hry povinen průběžně evidovat na uživatelském kontě veškeré peněžní a hrací prostředky účastníka hazardní hry související s účastí na hazardní hře, a to alespoň vklad, sázku, výhru, vložení peněžních prostředků na uživatelské konto, podání žádosti o vyplacení peněžních prostředků nebo vydání nepeněžní výhry z uživatelského konta, výplatu peněžních prostředků nebo vydání nepeněžní výhry z uživatelského konta a složení peněžních prostředků vyplácených jako renta do úschovy. Provozovatel hazardní hry je zároveň (podle § 17h zákona o hazardních hrách) povinen účastníku hazardní hry poskytnout výpis z údajů evidovaných na uživatelském kontě, a to na jeho žádost doručenou provozovateli nejpozději do 3 let ode dne zrušení uživatelského konta. Výpis z údajů evidovaných na uživatelském kontě musí provozovatel poskytnout bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů ode dne, kdy mu byla žádost o jeho poskytnutí doručena.

    V návaznosti na výše uvedené lze doporučit, v případě, že účastník hazardní hry nedisponuje informacemi o rozdílu mezi úhrnem výher a úhrnem vkladů do hazardních her, který by se týkal jednotlivých druhů hazardních her (kursové sázky, totalizátorové hry, technické hry, živé hry, turnaje živé hry a turnaje malého rozsahu), obrátit se s žádostí o poskytnutí výpisu z údajů evidovaných na uživatelském kontě účastníka hazardní hry na příslušné provozovatele, u nichž se účastník aktivně hazardní hry účastnil. Z výpisu bude zřejmý rozdíl mezi úhrnem výher a úhrnem vkladů, resp. sázek do příslušného druhu hazardní hry.

  3. Jak evidovat výhru z kurzového sázení, která je vyhodnocena v prosinci a vyplacena až v lednu následujícího roku?

    V případě, kdy předmětem výhry jsou peněžní prostředky a výhra se vyplácí v hotovosti, tedy pro danou hazardní hru není zřízeno uživatelské konto účastníka hazardní hry, vzniká příjem z výhry okamžikem její výplaty. Naopak v situaci, kdy by byla v okamžiku vyhodnocení hazardní hry výhra účastníkovi též vyplacena, a to zaevidováním peněžních prostředků na jeho uživatelské konto, které bylo pro danou hazardní hru zřízeno, vznikl by příjem z výhry okamžikem připsání peněžních prostředků na uživatelské konto.